Wesołego jajka

Na Wielkanoc – jajka sporo późniejsze od „naszych” czasów powieściowych, nawet tych z zaplanowanych i w dużej mierze napisanych sequeli, ozdobne jajka Fabergé jako prezenty wielkanocne w rodzinie carskiej pojawiły się dopiero za Aleksandra III, w roku 1885.

DSC_0069

Wśród kilkudziesięciu znanych jajek dwa jednakowoż nawiązują do naszej powieściowej epoki. Oba zresztą pochodzą z 1912 roku i jedno z pewnością nawiązuje do setnej rocznicy bitwy pod Borodino i zdobycia Moskwy przez armię francuską. Jest to tzw. Jajko Napoleońskie, które jako żywo niewiele ma wspólnego ze swoją nazwą, widnieją na nim bowiem głównie carskie dwugłowe orły. Wprawdzie zieleń szmaragdu może przypominać wspaniały zestaw waz z malachitu podarowanych Napoleonowi przez cara Aleksandra I (obecnie w Petit Trianon w Wersalu), ale nie wiem, czy nie za daleko wybiegam tu ze skojarzeniami. Styl dekoracji nawiązuje oczywiście do stylu empirowego, ale w mniejszym – mam wrażenie – stopniu, niż styl tzw. Jajka Carewicza (Cesarzewicza).

jajko empireTo ostatnie jest utrzymane w kolorycie może mniej typowym dla stylu cesarstwa, ale za to dekoracja na bokach (na stronach głównych mamy też carskie orły) – hermy zwieńczone postaciami z motylimi skrzydłami, a także otaczające je motywy dekoracyjne – to przecież czysty empire. Tak właśnie ukształtowane i zdobione charakterystycznymi „oczkami” skrzydełka były wówczas bardzo popularne zarówno w przedstawieniach mitu Erosa i Psyche (zefiry na obrazie Prud’hona z 1808, a zwłaszcza szkicu do niego; Psyche Thorvaldsena w jej licznych wcieleniach), ale także bliżej nieokreślonych skrzydlatych postaci, dekorujących np. naczynia wykonywane ze srebra i złota.

A zatem – wesołego jajka!


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s